خصوصیات والدین خوب، نکات و راهنمایی های آموزشی

والدین مثبت بودن به شما کمک خواهد کرد تا فرزندی توانا و خوش رفتار داشته باشید. فرزندی که باعث شادی شما خواهد شد و همینطور اعتماد بنفس کودک خود را افزایش می دهید.با خواندن این مطلب از مجله مادر و کودک روش های موثر برای تقویت رفتارهای مثبت کودک خود را یاد بگیرید.
روش های گام به گام جهت بزرگ کردن فرزندی توانا و حق شناس
ریشه های این  جنبش در اوایل دهه 1900 میلادی و به روانشناسی اتریشی به نام آلفرد آدلر باز می گردد.
او معتقد بود که بچه ها نیاز زیادی به برقراری ارتباط با همسالان خود دارند در این صورت کمتر اتفاق می افتد که رفتار بی ادبانه ای از خود نشان دهند.
یک مشاور آمریکایی به نام جین نلسن از این تحقیق در جهت نزدیک شدن به روش والدین مثبت بهره گرفت.او معتقد است وقتی کودکان اشتباهی می کنند باید در مقابل به آنها پاسخ درستی داده شود :
یعنی در عین حال که مهربان و قاطعانه باشد محترمانه و دلگرم کننده باشد.
و این رفتار به کودکان کمک می کند تا حس تعلق و مورد توجه قرار گرفتن را داشته باشند.
همیشه مجازات در کوتاه مدت موثر خواهد بود اما در دراز مدت نمی تواند موثر باشد.
باید مهارت های اجتماعی ارزشمند ی همچون احترام و احساس مسئولیت نسبت به دیگران را به فرزندان آموزش داد.
باید کودکان را به کشف توانایی هایشان و نحوه ی استفاده صحیح از آنها دعوت کرد.
احترام و تدوین قوانین پایه ، تبدیل وضعیت های منفی به چالش و تشویق ،پایه ی حرکت والدین خلاق است.
شما باید این حرکت را از زمان تولد فرزندتان آغاز کنید .او خودش آرام آرام آنها را فرا می گیرد . با درک صحیح احساسات خود قادر هستید تا نیازهایتان را برآورده سازید و مانع از بروز رفتارهای ناخواسته شوید.
باز هم دیر نشده شما می توانید این روش را در هر نقطه و در هر سنی از زندگی فرزندتان آغاز کنید .با استفاده از آن  می توانید بهتر درک کنید که دلیل ناراحتی فرزندتان چه چیزی است و راه حل مناسب برای رفع این شرایط کدام خواهد بود. به این ترتیب، او  از روش های سازنده برای مقابله با احساسات خود استفاده خواهد کرد – و زندگی برای همه بسیار ساده تر خواهد شد.
یکی از اصول مهم در رویکرد والدین مثبت احترام است.این امر دو اصل دارد:
والدین باید یاد بگیرند چگونه به فرزندانشان احترام بگذارند .فرزندان یاد می گیرند چگونه به دیگران احترام بگذارند.
امی اضافه می کند: مرز بندی برای کودکان امری بسیار مهم است.
خانواده  ها به قانون نیاز دارند و این قوانین باید برای فرزندان روشن و قابل فهم باشد .این قوانین باید از زمانی که آنها بسیار کوچک هستند اجرا شوند زیرا به آنها ساختار و مسیر را ارائه می کند.
بهتر است سه تا پنج قانون ساده داشته باشید و مصرانه به آنها عمل کنید.
کودک شما چه شخصیتی دارد؟مطلب زیر را بخوانید تا شخصیت کودک فعال وآرام را بدانید:
کودک من چه شخصیتی دارد؟
امی می گوید:آن چیزی را  برای فرزندتان انتخاب کنید که در مسیر بزرگ کردن فرزندتان بیشترین اهمیت را دارد.
به عنوان مثال قوانین می توانند به این گونه اعمال شوند:
ما تمام اسباب بازی هایمان را با بقیه به اشتراک می گذاریم.
ساعت خواب ،ساعت 7 است.
زمانی که چیزی را می خواهیم و یا چیزی به ما داده می شود از کلمات”لطفا” و “متشکرم” استفاده می کنیم.
 اگر مرز ها از ابتدا روشن باشند دیگر فرزند شما در مقابل آنها مقاومت نخواهد کرد.آنهارا با توجه به رشد کودکتان تنظیم کنید.از وضع قانون برای کودکان نوپا و پیش دبستانی نترسید.امی می گوید:این قوانین را مصرانه اجرا نمایید. به زودی درخواهید یافت که کودکتان با آنها مشکلی پیدا نخواهد کرد و آنها تبدیل به روال زندگی او خواهند شد.
لازم است به کودک آموزش دهیم که بین احساسش و نحوه ی رفتارش نسبت به احساسی که دارد باید تفاوت قائل شود.
او لازم است یاد بگیرد که زمان هایی وجود دارد که او احساس خشم و ناراحتی می کند اما باید یاد بگیرد رفتار مناسبی نشان دهد زیرا همیشه آن جور که باب میل او هست پیش نمی رود.(به جز یک کودک نو پا)
امی می گوید:این امر کمک خواهد کرد به اینکه شما از رفتار کودک احساسش را درک کنید و ومتوجه شوید چه چیزی باعث برانگیختگی او شده است.
به او نشان دهید که متوجه احساسش شده اید و همین کار به شدت به او کمک خواهد کرد.
پس زمانی که او مشغول فریاد زدن برای نگرفتن خوراکی خوش مزه ای هست ، به سادگی به او بگویید من متوجه هستم که تو عصبانی شده ای به خاطر نگرفتن آن چیز خوش مزه می خواهی بغلت کنم؟
ابتدا با فرزندتان همدردی کنید. تشخیص احساسات ،به او کمک خواهد کردهوش عاطفی خود را توسعه دهد. بگویید: “من می دانم که وقتی پوشکت را عوض می کنم سردت می شود.”
تصدیق کردن آن چیزی که او در حال تجربه آن است به او کمک می کند تا دریابد این یک چیز نرمال است و می توان آن را احساس کرد.همین طور که او درباره ی احساساتش بیشتر یاد می گیرد متوجه می شود که چگونه باید آنها را مدیریت کند حتی احساسات را.
آگاه باشید که در برخی موارد ممکن است فرزند شما با شما همکاری نکند اما نقطه شروع دقیقا یکسان است: سعی کنید بفهمید که او چه احساسی دارد و به او بگویید همیشه برایش وجود دارید.
تمرکز بر راه حل ها و تقویت مثبت اندیشی در والدین
همه ما در زندگی با شرایطی روبرو می شویم که می توانند باعث ایجاد احساسات منفی در ما شود. آنچه که ما برای آموختن به فرزندانمان نیاز داریم چگونگی برخورد با این شرایط است. و راه انجام این کار این است که آنها را آموزش دهیم تا بدانند راه حل مشکلات و چگونگی مقابله با آن ها چگونه است.
زمانی که فردی آرام است در آن زمان به او بگویید در موقعیت های سخت باید چه واکنشی نشان دهد.
امی می گوید: “وقتی از کسی چیزی می خواهی به جای ضربه زدن به او، با کلمات با او صحبت کن “
از سنین پایین شروع به درک این رویکرد مثبت کنید. او ممکن است هنوز به اندازه کافی توان ذهنی نداشته باشد تا راه حل خودش را پیشنهاد دهد اما به اندازه کافی رشد کرده است که در روند یافتن راه حل دخالت داشته باشد، حتی اگر همه کاری که می تواند انجام دهد یک لبخند جهت توافق باشد.
اما وقتی بیش از دو کودک در یک حادثه دخیل باشند چه؟آن وقت از آن به عنوان فرصتی برای یک بحث گسترده تر استفاده کنید.
به عنوان مثال اگر دو کودک شما سر یک اسباب بازی با هم بحث دارند .زمانی که آرام هستند از یکی بخواهید احساسش را بیان کند سپس از کودک دیگر بخواهید احساسش درباره ی این مو ضوع را بیان کند.و اگر یکی از آنها جوان هست از او بپرسید آیا راه حل روشنی برای پایان دادن به این وضعیت می تواند ارائه دهد .بعد با هم فکری راه حل مناسبی برای حل این مشکل پیدا کنید.
رشد کودک نو پای شما و یک مرحله بزرگ
شرایط منفی را تبدیل به چالش کنید
امی می گوید:”کودکان همانطور که به امنیت نیاز دارند به کنترل هم نیازمندند”رفتار منفی اغلب زمانی رخ می دهد که کودک در تلاش است تا خودش را ابراز کند اما موفق نمی شود.
برای دادن حس کنترل به فرزندتان تا جایی که ممکن است پیشنهاداتش را بپذیرید.اگر شما فرزند جوانی دارید این امر بسیار مهم است که او را در هر موردی از ابتدا وارد نمایید.کودک شما نیازی ندارد که برای آن چیزی که نیاز دارد با شما صحبت کند و شما به آنها بله بگویید. عنوان مثال، می گویند: “این یک خمیازه بزرگ است”، یعنی باید به من بگویید که شما برای چرت زدن آماده هستی. برویم طبقه بالا.
تغییر دیگری که تفاوت زیادی را ایجاد می کند، این است که هر زمان که امکان پذیر باشد، فرزند شما می تواند بین دوگزینه که شما با هر دوی آنها موافقیدانتخاب کند ، مانند “آیا این کتاب را بخوانیم یا آن کتاب را؟” او را در این راه تشویق کنید.
همانطور که او بزرگتر می شود، باید خلاقانه تر بگوید «بله»، مثلا زمانی که آماده هستید بیرون بروید، اما کودک شما می خواهد به بازی کردنش ادامه دهد. به جای گفتن “نه”، می توان گفت، “درآوردن صدای قطار چه ایده ی جالبی است”
“ما باید امروز برای دیدن خاله برویم . اما آیا می توانیم وقتی برگشتیم یا فردا با قطار بازی کنیم؟این  روش ، احساسات کودک شما را در نظر گرفته است  و به او اجازه می دهد تا کنترل خود را داشته باشد، زیرا توافق کرده اید کاری را که  می خواهد انجام دهد .فقط روی زمانی که می تواند آن کار را انجام دهد توافق کرده اید.”
از یک وقت استراحت استفاده کنید به عبارت دیگر اوضاع  بد را به فرصت تبدیل کنید .و کنترل مستقیم خود را از روی کودک بردارید.
نکات و راهنمایی های آموزشی برای رفتارهای مثبت
رفتار خوب را تشویق کنید
والدین مثبت در پی یافتن رفتارهای  مثبت برای تشویق هستند.تکنیک های مختلفی وجود دارند که می توان با تشویق یک رفتار را تبدیل به عادت خوب کرد. کودکان نو پا ، می توانند رفتارهای مودبانه را زیر پا بگذارند. و اگر شما کمی مایل هستید که این مشکلات را رفع نمایید .این تکنیک ها می توانند به شما کمک کنند.
پرت کردن حواس کودک
زمانی که شما آمادگی در گیری ، کج خلقی و یا جوش آوردن  را در کودک خود حس می کنید  حواسش را پرت کنید.اگر کوچک است در فضای باز بیرون چیزی را به او نشان دهید تا حواسش پرت شود.یا کتاب عکس داری را برای او باز کنید و برایش بلند بخوانید.همین طور که او بزرگتر می شود ،پرت کردن حواس او سخت تر می شود ، اما هنوز باز کردن یک کتاب تاثیر گذار است.
یکی دیگر از تکنیک های پرت کردن حواس انجام دادن یک کار غافلگیر کننده است.یک رقص خنده دار انجام دهید.این کار می تواند باعث تقسیم شدن انرژی بین شما و او شود و عصبانیت او را کم کند.
آماده سازی کودک برای کنترل احساسات
با فرزندتان درباره ی اینکه اگر بتواند احساسش را کنترل کند چه اتفاقی خواهد افتاد صحبت کنید.برای مثال :شما قراری برای شب دارید.توضیح دهید که می خواهید چه کاری انجام دهید ، با چه کسی و اینکه چه کسی قرار است از او مواظبت کند و در کجا.
بعد به او بگویید که او را در تخت می گذارید و بعد تا زمانی که شما برای دیدن فیلم با پدر به سینما می روید عمه سوفیا می آید و در خانه می ماند تا از او مراقبت کند و وقتی شما به خانه برگشتید مثل هر شب که به خانه میآیید ، به تخت می روید و عمه سوفیا هم به خانه ی خودش می رود.این روش حتی در مقابل فرزندی جوان کمک می کند تا احساس بهتری از اتفاقاتی که می افتد داشته باشد.همچنین به او این حس را می دهد که بخش از خانواده و فردی مهم است .زیرا می داند قرار است چه اتفاقی بیفتد.
انتخاب کودک به عنوان نماینده برای یک وظیفه
اگر یک درگیری بزرگ در حال شکل گیری است، مانند رفتن به یک فروشگاه و خرید هفتگی، فرزندتان وظیفه  بزرگی دارد که دستورات شما را بگیرد و این خرید برای هر دوی شما  به یک تجربه ی جالب و مثبت تبدیل شود در سوپرمارکت، از او بخواهید بسته های کوچک و غیر قابل نفوذ را از قفسه ها انتخاب کند و به او نشان دهد چگونه میوه را وزن کند، بنابراین او در این روند دخیل خواهد بود.
بازی کردن نقش
این کار را زمانی انجام دهید که کودکتان آرام است و شاید با خرسش مشغول بازیست.اجازه دهید خرسش احساسات داشته باشد و به او کمک کند تا راه حلی برای مشکل پیدا کند.این روش یک روش عالی برای  زمانی است که کودک شما در شرایط سختی قرار دارد.بازی کردن نقش را به بعد یا فردا موکول کنید زمانی که همه آرام هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *