درمان دل درد نوزاد با داروهای گیاهی

اگرچه درمان دارویی دل درد نوزادان به‌ مراتب راحت‌تر از بکارگیری راهکارهای خانگی برای درمان است، اما اکثر داروها با عوارض جانبی همراه هستند.

با بهره‌گیری از روش‌های خانگی موثری که در ادامه ذکر می‌کنیم، بدون نگرانی و در اسرع وقت دل درد کودک خود را درمان کنید:

 • استفاده از کمپرس گرم

یکی از روش ها برای تسکین دل درد این است که وقتی نوزاد به خاطر دل درد گریه می کند، کمپرس گرم را روی شکم کودک فشار دهید. این روش می تواند در طول روز و شب 2 تا 3 بار تکرار شود.

 • ماساژ دادن نوزاد

برای ماساژ فرزند خود، او را روی میز به پشت بخوابانید، دستتان را به روغن زیتون، روغن بچه یا لوسیون آغشته کنید و با انگشتان دست با حالت چرخشی و به آرامی شکم نوزاد را مالش دهید. این کار باعث گرم شدن ناحیه دردناک می شود و نفخ شکم نوزاد را از بین می برد.

 • آروغ زدن

گرفتن باد گلو یکی از موثر‌ترین راه‌های درمان دل درد نوزادان است. نوزاد را پس از هر بار شیر خوردن آرام بر پشت بخوابانید و در حالی که سرش بر روی شانه قرار دارد، روی کمر او بزنید.

اگر نوزادتان به راحتی آروغ نمی زند، او را روی ساعد خود قرار دهید و پاهایش را بین آرنج خود قرار دهید. چانه اش را در دست نگاه دارید و در حین ضربه بر کمر فشار آرامی اعمال کنید. باید هوای اضافی را که ممکن است هنگام غذا خوردن داخل شود آزاد کند.

 • آنغوزه

مقداری از آنغوزه بردارید و آن را در آب گرم حل کنید. خمیر را به آرامی دور ناف نوزاد بمالید. این کار گاز معده را کاهش می دهد و دل درد نوزادتان را تسکین می دهد.

 • ترنجبین

ترنجبین یک داروی آزموده شده است. روزی یکی دو بار و هر بار نصف قاشق چایخوری ترنجبین را در نصف استکان آب جوش حل کرده صاف کنید و به تدریج به نوزاد بخورانید.

ترنجبین نیاز به شیرین کردن ندارد و خودش به اندازه کافی شیرین هست. این داروی خوشایند علاوه بر کاهش نفخ نوزاد، یک آرامبخش و خواب آور موثر نیز هست.

برای افزایش اثر این نسخه می‌توانید ترنجبین را به جای آب، در عرق شیرین بیان یا بابونه حل کنید. اگر مشکل بی خوابی کودک شدید است، افزودن چند قاشق غذاخوری گلاب به این ترکیب هم خیلی خوب است.

 • چای بابونه

به کودک چای بابونه گرم بدهید. پزشکان می گویند خاصیت ضد التهابی بابونه به تسکین دل درد کمک می کند، چون ماهیچه های بالای سیستم گوارشی را شل می کند و انقباض ماهیچه شکم را کاهش می دهد.

به خاطر داشته باشید که به چای نوزاد عسل اضافه نکنید، زیرا عسل خطر ابتلا به بوتولیسم را در نوزادان افزایش می‌دهد.

 • زیره سبز

یک قاشق چایخوری زیره سبز را در یک استکان آب جوش ده دقیقه دم کنید و بعد با کمی نبات شیرین کرده و قاشق قاشق به نوزاد بدهید.

حرکت پاهای نوزاد به صورت دوچرخه

برای تسکین دل دردی که ناشی از جمع شدن گاز در معده یا روده نوزاد است پاهای او را به آرامی به جلو و عقب همانند رکاب زدن دوچرخه حرکت دهید . این تمرین سبک عضلات شکم او را درگیر نموده و باعث می شود گاز ها دفع شوند.

 بهترین داروی دل درد کودکان

گاهی اوقات شد دل درد کودکان بسیار زیاد است و روش‌های خانگی برای بهبود این درد موثر نیستند، به همین علت والدین به پزشک اطفال مراجعه می‌کنند و پزشک با معاینه و تشخیص دقیق شربت برای دل درد کودک تجویز می‌کند. برخی از این شربت‌ها عبارتند از:

گریپ میکسچر

به طور کلی به داروهای برطرف کننده دل درد نوزادان، گریپ میکسچر گفته می شود و علی الخصوص شربت های خارجی دل درد کودکان و نوزادان با این نام شناخته می شود.

کولیکز

این دارو یک قطره خوراکی است که حاوی سایمتیکون، عصاره رازیانه و شوید است. این دارو معمولا بهترین قطره برای نفخ نوزادان، کم کردن بی قراری و دل درد شیرخوار است.

پدی لاکت داروی دل پیچه کودکان

این قطره یا شربت برای دل درد نوزاد در ترکیب خود مقدار قابل توجهی از انواع پروبیوتیک را داراست.

برای جلوگیری از اسهال و درمان آن مانند یبوست، نفخ، یبوست، کولیک و رفلاکس معده در کودکان و نوزادان تجویز می شود.

 پیشگیری از دل درد نوزادان

نکات ساده ولی در عین حال مهمی در هنگام شیردهی هستند که رعایت آن‌ها مشکل را خیلی کم می‌کند. این نکات را با هم مرور می‌کنیم:

 • هنگام شیردهی توجه کنید که گوشه دهان کودک باز نباشد که به همراه شیر هوا نمکد. با دست خودتان سینه تان را کنترل کنید و اجازه ندهید روی صورتش بیفتد.
 • سعی کنید بنشینید و شیر بدهید.
 • از بالش مخصوص شیردهی برای زیر بدن کودک استفاده کنید تا زود خسته نشوید.
 • بعد از تمام شدن شیردهی، کودک را با شکم روی کف دستتان گذاشته به سینه تان بچسبانید و با دست دیگر به ملایمت به پشتش بزنید تا چند آروغ خوب بزند.
  البته می‌توانید حوله مناسبی روی شانه خود پهن کرده، او را روی شانه تان بگذارید و این کار را با نهایت صبر و آرامش و همراه خواندن آوازی ملایم که به او آرامش و حس حمایت شدن بیشتری بدهد انجام دهید.
 • کودک را به پهلو بخوابانید و در این حال با گذاشتن بالش او را حمایت کنید.

در این دوره  مادر باید از مصرف غذا‌های نفاخ به شدت پرهیز کند (حبوبات، سیر، پیاز و …)،. همچنین بهتر است در سبد غذایی خود از غذا‌ها یا دارو‌هایی که نفخ را کم می‌کنند هم استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *