هفته بیست و هشتم بارداری

 

باورتان می شود انگار همین دیروز بود که متوجه شدید حامله هستید ، حالا هفت ماه گذشته است. جنین هم در بهترین وضعیت خود قرار دارد. چشمانش را باز می کند، مژه هم دارد. درست است روز به روز راه رفتن و نشستن و بلند شدن برایتان سخت تر از قبل می شود اما چیز دیگری نمانده است. فقط باید آرامشتان را حفظ کنید و با خیال راحت روزهایی را تصور کنید که نوزاد زیبا و سلامتتان را به آغوش گرفته اید و همه این هفته ها هم تمام شده است. دلتان می خواهد ببینید چربی و وزن جنین چقدر است؟ ادامه مطلب را حتما بخوانید.

چه خبری بهتر از این؟ از این هفته به بعد جنین شما باهوش‌تر می‌شود. مغز او که تا حالا صاف بوده تغییر شکل می‌دهد. شیارها و برجستگی‌هایی پدید می‌آید. این شیارها در نهایت با تکامل در هفته های‌آینده چین‌خوردگی‌های مغز را ایجاد می‌کنند. با این تغییرات حجم بافت‌های مغز جنین هم بیشتر می‌شود. مغز جنین تنفس‌ او را کنترل و دمای بدنش را تنظیم می‌کند.
جنین درون استخر آمنیون چیزی نمی‌بیند اما چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند. اگر نور شدید در اطراف شکم شما باشد او احتمالا متوجه نور می‌شود. جنین خواب هم می‌بیند. به همین دلیل وقتی پلک‌هایش بسته است چشمانش حرکت می‌کند. او از وقتی می‌خوابد، خواب هم می‌بیند. جنین‌های بازیگوش از این هفته صبر و تحملشان را از دست می‌دهند و خودشان را آماده می‌کنند که تا ۱۲ هفته دیگر بیرون بیایند. به همین دلیل تا جایی‌ که بتوانند خودشان را در رحم می‌چرخانند تا سرشان به سمت دهانه رحم قرار بگیرد. در سه هفته گذشته رنگ ابرو و مژه‌هایش مشخص شده و زیرپوستش بافت چربی جمع شده است. این چربی جنین را تپل‌تر از سابق کرده و دیگر پوستش چروک نیست. وزن او نسبت به هفته ۲۴ دو برابر شده است.
قد: ۳۸.۱ سانتی متر
وزن: ۱۰۳۸ گرم

 

شکم شما بزرگ شده است به همین دلیل شاید کمی در راه رفتن احساس خستگی کنید. اکنون شکم شما ۸ سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار گرفته است. در این هفته بیشترین میزان اضافه وزن را تجربه می‌کنید. اگر آخر هفته احساس سنگینی به دلیل وزن ۵/۷ تا ۱۱ کیلویی است که تا کنون به بدنتان اضافه شده است. در این هفته ممکن است سینه‌های شما شروع به تولید آغوز کند. آغوز مایع روشن و زردرنگی است که از پستان‌های شما ترشح می‌شود و نشان می‌دهد که بدن شما خودش را برای نوزاد آماده می‌کند. آغوز نخستین مرحله از شیرمادر است که تا چند روز بعد از زایمان ترشح می‌شود و بهترین ماده غذایی است که نوزاد می‌تواند آن را دریافت کند.

در این دوران ممکن است سردردهای شدیدی تجربه کنید. این سردردها برای کسانی که که پیش از بارداری میگرن داشته‌اند خیلی سنگین‌تر و شدید‌تر هم می‌شود. در صورتی که با اختلال دید مواجه هستید حتما با پزشک تماس بگیرید علت این سردرها می‌تواند بالارفتن فشار خون باشد. معمولا در سه ماه سوم بارداری علت سردرد یا فشار خون بالاست یا پروتئین زیادی از خون شما دفع می‌شود.
در این هفته باید بیشتر از قبل حواستان به خورد و خوراکتان باشد. آجیل و سبزیجات را فراموش نکنید. خوردن آب را هم مثل قبل ادامه بدهید. یادتان باشد میان وعده ها در رشد جنین ضروری هستند.

مرحله چهارم
تا هفته ۲۰ بارداری جنین وزن زیادی نمی گیرد. ولی بعد از سه ماهه دوم و نیمه دوم سه ماهه سوم زمان وزن گیری جنین است. از هفته ۲۸ به بعد سونوگرافی برای وزن جنین وجود دارد که از روی منحنی های استاندارد وزن ایده آل اندازه گیری می شود. دور سر، طول استخوان ران، بای پاریتال و دور شکم اندازه گرفته شده، روی منحنی قرار می گیرد و وزن جنین تخمین زده می شود. اگر بعد از هفته سی ام بارداری، اندازه جنین از روی سونوگرافی و سن جنین از روی اولین روز آخرین قاعدگی تطابق نداشت و بیش از دو هفته تفاوت وجود داشت، این احتمال پیش می آید که رشد جنین کافی نبوده که در این حالت سونوگرافی باید خون رسانی به جنین را بسنجد و از نوع دیگری از سونوگرافی با نام کالر داپلر استفاده می شود.

بی تحرک نمانید
بی تحرکی طولانی مدت هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است. مطالعات نشان می‌دهد استراحت مطلق یا طولانی مدت عوارض خطرناکی برای مادر باردار دارد. فرآیند بارداری، بدن خانم‌ها را مستعد افزایش احتمال انعقاد خون می‌کند؛ خون به دلیل هورمون‌هایی که در بدن ترشح می‌شود، غلیظ می‌شود و بی تحرکی می‌تواند این غلظت را افزایش دهد. لخته شدن خون، عارضه فوق‌العاده خطرناکی است. خطر لخته شدن خون در ۳ ماهه سوم بارداری به دلیل بزرگ شدن شکم و فشار روی لگن بیشتر می‌شود. خطر انعقاد پذیری خون حتی در هفته‌های اول پس از زایمان هم همچنان تهدید کننده است بنابراین زن باردار حتی پس از زایمان نیز باید از خوابیدن و استراحت طولانی مدت در بستر خودداری کند. اگر زن بارداری به دلایلی مجبور به استراحت مطلق طولانی مدت باشد، باید با تجویز پزشک داروهای ضدانعقادی بخورد.

کلاس‌های آمادگی زایمان
خیلی از بیمارستان‌ها قبل از زایمان، دوره‌های آموزشی برای خانم‌های باردار برگزار می‌کنند. این کلاس‌ها به مادران برای گذراندن یک دوره بارداری سالم و بعد از آن زایمان طبیعی راحت کمک می‌کند. در این کلاس‌ها آموزش‌های لازم برای مراقبت‌های دوران بارداری و زایمان به مادر داده می‌شود. مادران باردار در این کلاسها راه‌های کاهش درد غیردارویی زایمان و تکنیک‌های مرتبط را آموزش می‌بینند. مراقبت‌های لازم مادر و نوزاد پس از زایمان نیز از جمله آموزشهایی است که در این کلاسها انجام می‌شود.

شیشه شیر
شیشه شیر کوچک و متوسط، حداقل دو شیشه شیر برای یک نوزاد لازم است. شیشه‌های سبک با طراحی ارگونومی انتخاب کنید. به این نکته توجه کنید که شیشه‌های نامرغوب پلاستیکی دارای BPA هستند که برای کودکان مضرند. بعضی نوزادان هم به سرشیشه‌های لاتکس حساسیت نشان می‌دهند. شیشه‌های نوزادان در سنین مختلف از نظر اندازه و سری آن متفاوت هستند. بهتر است چند شیشه مناسب تا ۳، ۴ ماهگی را تهیه کنید. خرید برس شیشه شوی را فراموش نکنید. مطمئن باشید که شیشه شیر و سر شیشه، استریلیزه باشند. به این موضوع باید حین خرید توجه کنید. برای اینکه کودک‌ خود را از خطرات «بیسفنول A» ایمن کنید، قید شیشه شیرهای پلاستیکی را بزنید یک شیشه شیر «شیشه‌ای» بگیرید. این بطری‌ها گران‌ بوده و امکان شکستن آنها زیاداست ولی ایمنی بیشتری دارند. کارخانه‌هایی جدیدا بطری‌های شیشه‌ای خاصی را تولید کرده‌اند که لایه‌ای سیلیکونی روی شیشه آن را پوشش داده است. این لایه محافظ از شکستن شیشه شیر شیشه‌ای جلوگیری می‌کند.

جنسیت فرزندتان را جدی بگیرید
بعضی از پدر و مادرها روی انتخاب یک اسم پافشاری می کنند. مثلا یک نام دخترانه را برای پسر مناسب می دانند و یا بر عکس. هرگز اسم دختر را برای پسر و اسم پسر را برای دختر انتخاب نکنید. یادتان باشد فرزندتان یک انسان است . از گذاشتن اسامی مخصوص حیوانات اجتناب کنید. از انتخاب اسامی که مخصوص گروه های تخصصی است بپرهیزید. مثل گروه های ورزشی. از انتخاب اسامی که ممنوع است بپرهیزید و نامهایی را که در دورۀ زندگی و تقاضای شغل باعث تعجب کارفرما می شود انتخاب نکنید. گاهی نوع اسم باعث می شود در هنگام تقاضای شغل، جواب منفی از طرف کار فرما داشته باشد. اسامی که مربوط به مارک های شناخته شده است و بر روی اجناس نوشته شده است مناسب فرزند شما نیستند.

انتخاب کمد قدی
کمد قدی برای قرار دادن لباس‌های نوزاد یکی دیگر از وسایلی است که می‌توانید برای اتاق کودک در نظر بگیرید. معمولا تخت و کمد ودراور سیسمونی با هم ست است اما اگر می‌خواهید به صورت جداگانه سفارش بدهید تا برایتان بسازند. باید حواستان به هماهنگی بین تخت وکمد باشد. دقت کنید در ساخت کمد مثل تخت از رنگهای شیمیایی و چوبهای ترکیبی استفاده نکنند. کمد را باید به دیوار بچسبایند. جایی که جلوی نور پنجره را نگیرد.

مشاجره نکنید
هیچ زندگی زناشویی بدون مشاجره نیست. کارشناسان معتقدند اصطکاک های کوچک است که باعث شیرینی زندگی می‌شود اما سعی کنید این اصطکاک ها را کمتر از همیشه کنید. سر موضوع‌های الکی بحث نکنید. صدایتان را بالا نبرید. نگذارید عصبانی شود و فشار خونش بالا برود. یک مادر عصبانی با اعصاب خراب نمی‌تواند دوران حاملگی بی خطری داشته باشد.

گفت وگو با یک مادر در هفته بیست و هشت
حرکات جنین در این هفته چطور است؟ خیلی زیاد است. دو روز قبل، برای اولین بار، سکسکه جنین را حس کردم.

شکمتان هم ترک خورده؟ بله ولی خیلی زیاد نیست.
اوضاع خوابتان چطور است، خوب می‌خوابید؟ خوب است اما استرس باعث می‌شود بعضی شب‌ها دیرتر به خواب روم.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتید؟ فرزند اولم دستش را روی شکمم گذاشت و حرکت جنینم را با هم حس کردیم.
آیا دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ خم شدن و دیدن زمین از بالای شکمم.
ویار هم دارید؟ بله خیلی دوست دارم سوپ بخورم.
از نشانه‌های زایمان خبری هست؟ نه اصلا.
منتظر چه چیزی هستید؟ اینکه زایمان کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *