هفته بیست و هفتم بارداری

 

جنین در حال آماده شدن برای مرحله پایانی است. به همین دلیل عوارض جدیدی را با آغاز این هفته تجربه می کنید. درد شکم و کمر بیشتر می شود. وزنتان هم تعریفی ندارد. اما همه اینها چه اهمیتی دارد وقتی می دانید فقط دو ماه دیگر برای دیدن و به آغوش گرفتن فرزندتان باید منتظر بمانید. درست است هنوز چند هفته مهم را باید پشت سر بگذارید اما شما که تا اینجای کار را خوب جلو رفته اید بقیه را هم به راحتی تحمل می کنید و پشت سر می گذارید. هفته بیست و هفتم جنین تغییرات زیاد داشته است. برای اینکه با این تغییرات آشنا شوید ادامه مطلب را بخوانید.

او می‌خواهد به خوبی دنیای اطرافش را کشف کند به همین دلیل از لگدهایش در امان نخواهید بود. او فعلا چیزی نمی‌بیند. البته این هفته چشم‌هایش را باز می‌کند و پلک هم می‌زند. چشم‌هایش هنوز خاکستری یا آبی یا ترکیبی از این دو است و شاید این روند تا چند روز یا حتی چند ساعت بعد از تولد هم ادامه داشته باشد. اگر یادتان باشد چند هفته پیش هم درباره رشد چشمها حرف زده بودیم. چشم‌ها در بدن جنین از روز ۲۳ یا هفته پنجم حاملگی شروع به رشد می‌کنند. در ابتدا چشم‌ها به صورت دوشیار فرورفته در طرفین مغز شکل می‌گیرد. این شیارها به تدریج کامل می‌شود و تبدیل به اعضای کیسه مانندی می‌شود که عدسی چشم را تشکیل می‌دهد. چشم ابتدا در طرفین سر قرار دارد و به تدریج به سمت جای اصلی خود حرکت می‌کند. این حرکت در هفته‌های ۷ تا ۱۰ شروع می‌شود. از هفته ۱۱ تا ۲۲ پلک‌ها تشکیل می‌شود و به هم می‌چسبد. کل طول بدن او در این هفته حدود ۳۷.۳ سانتی متر است. او حالا حدود ۹۰۰ گرم وزن گرفته است. سیستم دفاعی او در حال تدارک لازم است تا خودش را برای زندگی خارج از رحم آماده کند. جنین حالا زمان‌های مشخصی می‌خوابد و در ساعات معینی از روز بیدار می‌شود.
قد: ۳۷.۳ سانتی متر
وزن: ۸۸۴ گرم

 

از این هفته به بعد شب‌ها خوابیدن برایتان سخت‌تر از قبل می‌شود. رحم حدود ۷ سانتی‌متر بالای ناف قرار گرفته و قابل لمس است. در این هفته میزان کلسترول خون برای ساخت هورمون‌های زمان بارداری که به ‌وسیله جفت تولید می‌شوند بالاتر می‌رود. این هورمون که پروژسترون است از ابتدای بارداری با شما همراه است و با افزایش ترشح به تکامل سینه‌ها و شل‌سازی رحم می‌پردازد. در این هفته‌ به دلیل نزدیک شدن به زمان زایمان تغییرات عمده‌ای در بدن خود حس می‌کنید. احتمالا دردهای عضلانی را تجربه می‌کنید. علت این مشکل رشد رحم است که با افزایش حجم آن رگ‌های تحتانی که به قلب منتهی می‌شوند و به عصبی که از بالاتنه به سمت پا می‌رود فشار وارد می‌کند، این فشار باعث گرفتگی عضلات پا می‌شود. دردهای براکستون هیکس انقباضات رحمی خفیف بدون درد و پراکنده با فواصل نامنظم است که به‌ تدریج منظم می‌شود. معمولا به این دردها، دردهای کاذب هم گفته می‌شود. این دردها را ممکن است در هنگام قدم زدن حس کنید، قدم زدن از باز شدن دهانه رحم جلوگیری می‌کند.

سوز سر دل از شایع‌ترین مشکلات اواخر سه ماه دوم بارداری و سه ماهه سوم بارداری است. این مشکل به دلیل بزرگ شدن رحم و فشار آن به معده به وجود می آید. ترشح پروژسترون در دستگاه گوارش باعث کاهش روند تخلیه غذا در معده می‌شود، بنابراین غذاها در معده جمع می‌شود و فشار معده بالا می‌رود. ممکن است مقداری اسید معده وارد مری شود که این فرایند باعث احساس سوزش در مری می‌شود. این ناراحتی گاهی احساس قلب درد را هم در شما ایجاد می‌کند.

باید بیشتر از همیشه حواستان به اضافه وزنتان باشد. آخر هر هفته، از خودتان بپرسید که آیا مواد غذایی که انتخاب کردید، برای شما و رشد کودکتان مناسب بوده یا خیر؟ یا اینکه چگونه می‌توانید مواد غذایی مناسب را تهیه کنید. حتی می‌توانید برنامه غذایی خود را بنویسید و برای مشورت به پزشک مراجعه کنید. در این دوره نباید زیاد به خودتان سخت بگیرید. اگر هوس بستنی کردید، اشکالی ندارد. خوردن چیزهایی که در این دوره هوس می‌کنید، در صورتی که متعادل باشد، مشکل‌ساز نمی‌شود. فهرستی از مواد غذایی مصرفی خود را روی کاغذ بنویسید و فقط به حافظه خود اعتماد نکنید.

غذای کنسروی نخورید
این روزها بیشتر از همیشه حواستان به خورد و خوراکتان باشد. در این دوران بیشتر دنبال بوهای خوب و اشتها برانگیز می‌روید و گاهی هم از بعضی از غذاها بدتان می‌آید. بهتر است در این دوران از غذاهای فست فودی وکنسروی و غذاهای فریزی دوری کنید. مصرف این قبیل غذاها در دوره بارداری به دلیل نمک زیاد، مواد نگهدارنده و کالری بالا مناسب نیست. بدن یک زن باردار به انواع غذاهای تازه و مقوی، انواع میوه‌ها و سبزی‌ها و به طور کلی تمام موادمغذی موجود در هرم غذایی نیاز دارد. محققان معتقدند مصرف غذاهای کنسرو شده و غذاهایی که تحت تاثیر امواج مایکروویو قرار گرفته‌اند خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.

فاصله تا محل سکونت
بیمارستانی که برای زایمان انتخاب می‌کنید فقط برای یکی دو روز زایمان و فارغ شدن نیست. قبل از بارداری یا در طول دوران بارداری برای انجام آزمایش یا کلاس‌های آموزشی مخصوص خانم‌های باردار یا استفاده از امکانات بیمارستان باید چند بار به بیمارستان مراجعه کنید. یادتان باشد در روزهای پایان بارداری که وزنتان بالا می‌رود و شکم بیش از حد بزرگ می‌شود، رفت و آمد در مسیرهای طولانی به خصوص با ترافیکی که شهرهای بزرگ دارند، خیلی سخت و آزار دهنده می‌شود. پس یادتان باشد توجه به مسیرهای دسترسی به بیمارستان‌، استفاده از وسایل نقلیۀ عمومی برای رسیدن به بیمارستان، جای پارک و پارکینگ بیمارستان خیلی هم مهم است.

به ارتفاعات نروید
از مسافرت به ارتفاعات بالا خودداری کنید. کمبود اکسیژن هوا در ارتفاعات باعث کاهش اکسیژن خون و در نتیجه کمبود اکسیژن دریافتی جنین می‌شود. زنانی که در ارتفاعات زندگی می‌کنند برای جبران این کمبود اکسیژن تعداد سلول‌های خون بالاتری دارند ولی بدن سایر افراد با این محیط سازش ندارد. این ممنوعیت شامل پله نوردی هم می‌شود. بعضی از مکانهای تاریخی در ایران و کشورهای توریستی در دل کوه ساخته شده است اما به جای اینکه کوهنوردی کنید باید پله نوردی کنید.

لوازم بهداشتی و مراقبتی
لوازم بهداشتی و مراقبتی کودک و حمام نوزاد یکی دیگر از لوازم مورد نیاز سیسمونی است. شیشه شیر، پستانک، ساک وسایل، دما سنج و تب سنج، پوشک، تشک تعویض نوزاد، حوله بزرگ یا حوله کلاهدار، لیف حوله‌ای یا اسفنج نرم و ضد‌حساسیت، شامپو و صابون بچه، یک لگن کوچک، دستمال مرطوب نوزاد (بدون عطر)، ناخنگیر کودک، دندان‌گیر، فین‌گیر، مسواک انگشتی برای بعد از ۶ ماهگی، پماد سوختگی، الکل سفید و پنبه از لوازم مورد نیاز است که حتما باید بخرید.

به شکسته شدن اسم توجه کنید
بهتر است قبل از انتخاب نهایی، لقب نام فرزندتان را هم درنظر داشته باشید. اسمی انتخاب کنید که اگر قرار است شکسته شود معنی جداگانه ای داشته باشد و بی معنی و مسخره به نظر نرسد. بچه ها در مدرسه اسم دوستانشان را برای اینکه راحت تر و سریعتر تلفظ کنند ، می شکنند. مثلا آرمیتا در مدرسه به آرمی تبدیل می شود که معنای ارتش دارد. گلنار گلی می شود و پوریا پوری. پس از اسامی که به صورتهای مختلف تلفظ می شود پرهیز کنید. تصور کنید وقتی در سنین بالا تر این اسم صدا زده می شود چه حالتی دارد.

سینه بند مخصوص
در دوران بارداری، فشار زیادی روی کمر برخی از زنانی که سینه‌های بزرگی دارند، وارد می‌شود. این درد کمر تا روزهای پایانی دوران حاملگی ادامه دارد، در این دوره از زندگی، ستون فقرات زنان تحمل وزن اضافی سینه‌های سنگین را ندارد و باعث بروز مشکلاتی در بدن این افراد و جنین داخل رحمشان می‌شود. استفاده از سینه بندهای مخصوص حاملگی می‌تواند چنین مشکلاتی را به سادگی برطرف کند.

انتخاب بالش مناسب
در انتخاب بالش روی تخت هم دقت کنید. نوزاد زمان زیادی در خواب است و باید سرش را روی بالش بگذارد. پس حواستان باشد که مواد درونی بالش باید بدون پرز، بو، یا هر ماده حساسیت‌زایی باشد. این موضوع را هم به خاطر بسپارید بالش نوزاد را باید هر چند ماه یک بار عوض کنید، باکتری‌ها در تاروپود بالش جا خوش می‌کنند و ممکن است سلامت نوزاد شما را به خطر بیندازند. حواستان به اندازه بالش هم باشد، اندازه بالش باید به میزان استاندارد باشد تا باعث بروز اختلال در تنفس کودک و عدم قرارگیری صحیح گردن او نشود.

شاد باشید
سر حال و پر انرژی باشید. قرار نیست همسرتان آثار ضعف و خستگی را در شما مشاهده کند. به تغذیه خود خیلی خوب توجه کنید. شما این روزها کارهای زیادی دارید و به همین دلیل باید قوی و سرحال بشاید. هر چه شما شادتر و سالمتر و با روحیه باشد همسرتان هم دوران بارداری بهتری پشت سر می‌گذارد.

گفت وگو با یک مادر در هفته بیست و هفت

این هفته دلتان برای چه چیزی تنگ شده است؟ برای ورزش کردن.
اوضاع و احوال خوابتان چطور است؟ این هفته خیلی بهتر خوابیدم.
ترک‌های بارداری؟ اطراف شکمم آغاز شده است.
حرکات جنین چطور است؟ خدا را شکر کل روز و البته کل شب تکان می‌خورد.
آیا نسبت به چیزی حالت تهوع دارید؟ فکر کنم شکلات تنها چیزی است که نمی‌تواند مرا به خود جذب کند.
حلقه ازدواج‌ هنوز در انگشتان هست ؟ بله و کاملا طبیعی است.
چه احساسی دارید خوشحالید یا ناراحت؟ خیلی خوشحالم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *