هفته چهل و یکم بارداری

 

اصلا ترس و استرس به خودتان راه ندهید. درست است جنین شما خیلی صبوری کرده است اما این هفته دیگر هفته آخر است. یادتان باشد وقتی از هفته چهلم عبور کردید و دردهای زایمان نیامدند حتما باید با پزشکتان در تماس باشید. حتما با تمهیدات پزشک این هفته نوزاد صبورتان را به آغوش می گیرید. بالاخره تمام می شود. این روزهای شیرین و گاهی هم تلخ و با استرس می گذارد و شما می مانید و یک دنیا خاطره. خاطراتی که برای همیشه با شما هستند و با یاد آوری آنها یک لبخند روی لبهایتان می نشیند.

نگران نباشید. حدود ۱۰ درصد از جنین‌ها یک یا دو هفته دیرتر از موعد مقرر به دنیا می‌آیند. اگر نوزاد از ۴۲ هفته دیرتر به دنیا بیاید، نوزاد دیررس یا بعد از موعد نامیده می‌شود. معمولا در این زمان پزشک شما را معاینه می‌کند تا ببیند جنین در چه وضعیتی است. اگر خانم یا آقا کوچولو سالم باشد تا زمانی که زایمان به خودی خود اتفاق بیفتد زیر نظر می‌ماند. با این حال ممکن است این مدت زمانی که در رحم بیشتر مانده کمی روی پوستش اثر بگذارد. جنین ممکن است با چین و چروک، پوست خشک و مو و ناخن‌های بلند به دنیا بیاید که البته خیلی هم زیباست.
قد:۵۲.۷ سانتی متر
وزن: ۳۶۲۵ گرم
شما اصلا نگران دیر به دنیا آمدن فرزندتان نباشید. در این شرایط دکتر مجبور می‌شود از شیوه القای زایمان استفاده کند. این شیوه را هر ساله ۴۵۰ هزار نفر امتحان می‌کنند. به هر حال شما انتخاب کرده‌اید که به صورت طبیعی زایمان کنید و خودتان هم خوب می‌دانید که انقباضات رحمی در حین زایمان تحمل بالایی می‌طلبد.

برای به دنیا آمدن کودکانی که سر وقت خود متولد نشده‌اند پزشکان گاهی مجبور می‌شوند که القای زایمان کنند. البته القای زایمان صرفا برای بارداری‌های با تاخیر نیست بلکه در مواردی مثل فشار خون بالای مزمن، پره اکلامپسی، دیابت بارداری و محدودیت رشد رحمی و ناسازگاری Rh نیز استفاده می شود. البته پیش از القای زایمان پزشکان به آماده کردن دهانه رحم می‌پردازند که در این مرحله از داروهایی برای نرم و نازک کردن دهانه رحم استفاده می‌شود. برای القای زایمان داروی اکسی توکسین به صورت وریدی یا با پاره کردن پرده‌های جنینی القا می‌شود. پزشک هنگام معاینه با استفاده از یک قلاب پلاستکی پرده های جنین را پاره می‌کند. نگران این مرحله نباشید. بعد از آن اکسی توکسین تزریق و از طریق سرم و پمپ ویژه‌ای میزان آن کنترل می‌شود. میزان این دارو ابتدا با مقدار کمی شروع می‌شود و مقدار آن در طول مدت فرایند زایمان افزایش می‌یابد که این کار میزان انقباضات را به حد کافی می رساند. گاهی این انقباضات و دردهای زایمانی بعد از چند ساعت خودشان را نشان می‌دهند. القای زایمان ممکن است لزوما به زایمان طبیعی نکشد و شما سزارین شوید. اما این القای درد اجباری شرایط زایمان را فراهم می‌کند.

یبوست در این هفته بیشتر از همیشه شما را آزار می دهد، می‌توانید با نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا مانند نان‌های سبوس دار، میوه و سبزیجات از یبوست جلوگیری کنید.

تجویز نکنید
از تجویزهای خودسر برای زایمان بپرهیزید. درست است زایمان شما با تاخیر مواجه شده است و ممکن است دیگران به شما توصیه کنند برای زایمان فلان داروی گیاهی یا دمنوش و یا حتی قرص بخورید، اما به هیچ وجه به این توصیه‌ها عمل نکنید و خیلی زود به پزشک متخصص مراجعه کنید.

صدور گواهی تولد
یک بیمارستان خوب بیمارستانی است که به فکر صادر کردن گواهی تولد نوزاد باشد. گواهی ولادت قبل از ترخیص تا حداکثر ۱۴ روز پس از زایمان باید به والدین تحویل داده شود.

فضا سازی
بهتر است در اتاق کودک فضاهای مختلف را از هم جدا کنید. فضای خواب کودک باید آرامش بخش باشد، از فضای بازی، مانند مکانی برای حرکت ماشین‌های مسابقه‌ای یا ریل قطار یا اتاق عروسک یا چادرهای مسافرتی اسباب بازی و… جدا باشد. خیلی خوب می‌شود اگر بتوانید مکانی برای انجام کارهای هنری و کار دستی کودک در نظر بگیرید، زیرا در رشد خلاقیت کودک تأثیر گذار است. یادتان باشد اتاق فرزندتان را طوری طراحی کنید که حداقل تا هفت هشت سالگی بتواند از آن استفاده کند. چشم روی هم بگذارید فرزند شما بزرگ شده است و خیلی زود باید در اتاق او تغییراتی به وجود بیاورید.

پایان انتظار
حتما همسرتان زایمان کرده است اگر زایمان کرده که باید حواستان به حال واحوالش باشد. افسردگی بعد از زایمان را همواره مد نظر قرار دهید. مهمان جدید خانه تان می‌تواند خیلی ناخواسته اما سریع بخش زیادی از توجه شما را به خود معطوف کند و این یعنی تشدید آنچه که «افسردگی دوران بارداری» خوانده می‌شود. برای همسرتان غذاهای مقوی و خوشمزه بپزید و کنارش باشید. اگر هم به دلایلی زایمان به تعویق افتاده است او را تنها نگذارید. هر لحظه ممکن است درد زایمان به سراغش بیاید و باید به بیمارستان بروید. این هفته پایان تمام روزهایی است که انتظار می‌کشیدید و پس بهتر است با روحیه و با لبخند از آن استقبال کنید.