چگونه کودکی شاد و باهوش داشته باشیم؟

 

 

چگونه دعواهای بعد از تولد فرزند را کنار بگذاریم تا فرزند شاد و با هوشی تربیت کنیم؟

 

۴ دلیل اصلی دعوا در والدینی که اولین بار صاحب فرزند شده اند :

۴ میوه خشم که مسیرازدواج شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و به رشد مغزی فرزندتان آسیب می زند:

  • کم خوابی
  • دور شدن از اجتماع
  • حجم زیاد کار
  • افسردگی

بعد از تولد کودک مسائل فوق گریبانگیر شما خواهد شد و هیچ راه فراری برای آنها وجود ندارد مگر اینکه از قبل اینها را بدانید و خود را برای این شرایط آماده کنید.

والدینی که این روی تولد بچه را بدانند خیلی بهتر می توانند با آنها کنار بیایند و برایش راه حل مشترک پیدا کنند. پیش از آنکه با تصور اینکه با تولد بچه قرار است فقط شادی و لذت را تجربه کنند، غافلگیر نشوند و هیچ آمادگی برای آن نداشته باشند و شروع به رفتار تکانشی بکنند.

حالا که دلایل اصلی دعوا بعد از کودک را می دانید با هم به فکر برنامه ریزی و کاهش فشار این مسائل باشید.

 

بدانید که تنها راه هماهنگ شدن با این مشکلات برای بازگشت بهتر و زودتر به شرایط پیش بینی پذیر در زندگی “همدلی کردن با یکدیگر” است. شما باید با توجه به شرایط زندگی خودتان و عدم مقایسه خود و دیگران برای شرایط پیش رو، برنامه ریزی منطقی داشته باشید و به طور منظم واکنش همدلی را تمرین کنید.

زوج  هایی که همدلی را به زندگی خود وارد کنند، بعد از بچه دار شدن خود را در برابر بدترین میوه خشم بیمه می کنند و همین امر باعث می شود بهترین شرایط را برای رشد و نمو مغزی فرزندشان فراهم کنند و او را در این نبرد بی حاصل وارد نمی کنند. آنها بالاترین احتمال داشتن فرزندانی باهوش، خوشحال و با اخلاق را خواهند داشت.

همدلی نه تنها موضوعی مهم، بلکه شالوده اساسی توانایی پدر و مادر بودن است. برای تمرین همدلی در مرحله نخست بدانید که این واکنش دو مرحله دارد:

  • تغییرات احساسی و خلقی را که می بینید، برای خود تعریف کنید. بدون آنکه دلیل آن را به خود نسبت دهید.
  • فکر کنید عامل این تغییرات خلقی و رفتاری چیست و چگونه می توانید برای رفع آن به همسرتان کمک کنید.

 

اگر زنی احساس کند که همسرش صدایش را می شنود، رفتار بهتری خواهد داشت و بالعکس.

بدانید همدلی یک راه حل نیست که با یک بار انجام دادن از آن نتیجه بگیرید، بلکه یک سبک زندگی است که بر پایه درک متقابل می باشد و تنها و تنها نیاز به خواست زوجین و تمرین و تمرین و تمرین دارد.

علت اصلی کار کرد مثبت همدلی، همین است که دلیل نمی خواهد و به تنها چیزی که نیاز دارد درک متقابل است.

با خود بیندیشید که حال امروز خودتان و خانواده تان و آینده فرزندتان چقدر برایتان مهم است؟ و بعد از آن به دنبال یاد گرفتن  و به کارگیری همدلی باشید.

 

 

در مقاله بعدی راجع به ساختار مغزی کودک باهوش و شاد و نقش شما به عنوان والدین در کاشتن بذر هوش و شادی در مغز کودکان صحبت خواهم کرد.

 

فتانه طور سوادکوهی

روانشناس بالینی – حوزه کودک و خانواده

مدیریت مرکز تخصصی کودک و خانواده کارن (K.a.r.n_org@)