کتابخانه شهید شاطری

کتابخانه شهید حسن شاطری سمنان، در سال ۱۳۹۳ تاسیس گردید و فعالیت اصلی خود را از سال ۱۳۹۴ آغاز نمود.

بخش استان شناسی و میراث فرهنگی محلی:
بخش استان شناسی و میراث فرهنگی محلی کتابخانه مربوط به کتابهای استان شناسیست. این بخش شامل مواردی نظیر آداب و رسوم مردم، دین و فرهنگ و ادبیات و تاریخ همان استان مربوطه می باشد. که در همه ساعات کاری کتابخانه قابل استفاده است. تنها شرایط استفاده از آن منوط به عضویت فرد در کتابخانه بوده و میزان امانت کتاب همانند دیگر به مخزن ۱۴ روز است.

بخش ها:

  • استان شناسی و میراث فرهنگی محلی
  • بخش کودک
  • بخش نوجوان
  • بخش نشریات

امانت کتاب در کتابخانه شهید شاطری سمنان:
از کارهای مرسوم کتابخانه امانت کتاب است؛ که در کتابخانه شهید شاطری، این بخش در میز امانت و توسط کتابدار انجام می‌شود. امانت کتاب بدین شرح است که در درجه اول فرد باید عضویت داشته و سپس کتاب مورد نظر را از مقصد خارج کرده و آن را تحویل کتابدار میز امانت دهد. تا پس از ثبت در پنل کاربری فرد مراجعه کننده و اعلام تاریخ برگشت، کتاب مورد نظر به فرد امانت داده شود. مدت زمان امانت کتاب ۱۴ روز است؛ که در صورت رزرو نبودن مدرک توسط شخص دیگری کتب امانتی یک دوره زمانی دیگر یعنی همان ۱۴ روز مجددا تمدید میگردد.

بخش مرجع:
شامل کتبیست که هم از نظر محتوایی و هم از نظر قیمت ارزش بالایی دارند. این کتاب‌ها به خارج از کتابخانه‌ها امانت داده نمی‌شوند و فقط امانت آن محدود به فضای کتابخانه است و تنها در ساعت کاری کتابخانه قابل استفاده می باشند. لغت نامه و دایره المعارف ها و بعضی از کتب تاریخی و قدیمی که دیگر تجدید چاپ ندارند؛ کتب مرجع محسوب می‌شوند.

رزرو مدرک:
بخش رزرو مدرک توسط کتابداران و بنا به درخواست مراجعه کننده یا همان اعضا انجام می‌شود. بدین گونه که اگر کتابی را مراجعه‌کننده درخواست کند و وضعیت نسخه انتخاب شده امانت باشد؛ می توانند آن مدرک را از طریق سایت و کتابدار در اسرع وقت رزرو نموده و در صورت بازگشت کتاب ،اولویت امانت بردن مدرک با کسی است که اول آن را رزرو نموده است. در صورت برگشت کتابهای امانتی، کتابدار به فردی که کتاب را رزرو نموده، اطلاع می‌دهد تا با مراجعه به کتابخانه مدرک را به امانت بگیرد.

امکانات:

  • سیستم کامپیوتر برای کمک به اعضای کتابخانه برای تحقیق
  • سالن مطالعه خواهران و برادران
  • امکان تمدید کتاب از طریق اینترنت، تلفنی و یا حضوری
  • دارای خدمات امانت، رزرو مدرک و خدمات مرجع

 

اطلاعات تماس

آدرس:

ایران- سمنان- مسکن مهر- شهرک امیرالمومنین- صنعتی ساز- طبقه فوقانی مسجد علی بن ابیطالب (ع)