۳۰ ماهگی

مشکلات کودک 30 ماهه

رشدکودک ۳۰ ماهه و آنچه شما باید به عنوان والدین بدانید

 

کودک ۳۰ ماهه کم کم به سمت مستقل شدن گام بر می دارد و در برخورد با آن ها صبور باشید و او را تشویق به بیان احساساتش کنید همچنین به او آموزش دهید چگونه خود را معرفی کند.

کودکان در عین حال جسور و عاطفی هستند و مهارت های اجتماعی و زبانی کودک دو و نیم ساله شما در طول این مرحله، جهش بزرگی به بار می آورد. اما بخش هیجان انگیز در مورد فاز پیشرفت کودک نوپای ۳۰ ماه این است که امکان شروع تمرینات دستشویی کردن فراهم می شود که انتقال از پوشک به دستمال مرطوب انتقال بسیار بزرگی است ، راهنمایی این مقاله به شما نشان می دهد که انتظار چه فازهای تکاملی در کودک نوپای ۳۰ ماهه را باید داشته باشید.به یاد داشته باشید، هر کودکی با سرعت متفاوتی رشد می کند – زمانی که آماده شوند، مراحل پایانی این مرحله را به دست خواهند آورد و مهارت هایشان کسب می شود.

کودک 30 ماهه

مهارت های روزانه رشد کودک ۳۰ ماهه:

پس از چند ماه مادر و پدر شدن، ممکن است با کودک دو و نیم ساله برای مسئله مستقل بودن کمی بحث پیدا کنید ؛ این تغییر به این معنی است که به طور ناگهانی کودک شما می خواهد همه چیز را به تنهایی انجام دهد.

ممکن است او را وادار به لباس پوشیدن کنید درحالی که دست هایش را خم کرده و نمی گذارد، و یا اصرار کنید که دنداهایش را مسواک بزند (با کمک شما البته)، و او حتی برای شستن دست هایش مخالفت کند. هماهنگ با بهداشت شخصی، این نیز یک مرحله عالی برای شروع آموزش مقدماتی است.

راهنمایی از مهارت های کودک ۳۰ ماهه:

 • این استقلال جدید را با آموزش دادن به فرزند خود برای عادات بهداشت شخصی ساده مانند چگونگی مسواک زدن دندان هایتان، و تمیز نگه داشتن دست های کوچکش انجام دهید.
 • غذاهای سالمی مانند میوه ها را امتحان کنید و سعی نکنید قند زیادی به رژیم او اضافه کنید.
 • اجازه دهید فرزند شما لباسش را خودش بپوشد و هنگام آموزش به او صبور باشید.
 • به او اجازه دهید لباس های روز خودش را خود انتخاب کند، این یک راه عالی برای تقویت بیانش است.
 • همچنان او را با کارهای ساده مانند باز کردن اسباب بازی های خود درگیر کنید. ممکن است بخواهید مسئولیت را به او تدریس کنید، اما سعی کنید به جای آن بر کمک رسانی تمرکز کنید.
 • که ممکن است در حقیقت کلکی باشد، زیرا پس از آن او می تواند کمکی برای مامانش باشد.

چه پیشرفت هایی را در طی کودک ۳۰ ماهه خود می توانید انتظار داشته باشید و بررسی کنید: قد، وزن، معاینه فیزیکی (چشم ها، گوش ها، قلب، ریه ها، و غیره)، سیستم ایمنی و غربالگری رشدی.

پیشرفت فیزیکی رشد کودک ۳۰ ماهه :

در ۳۰ ماهگی (یا دو و نیم ساله)، کودک شما باید بتواند روی کف دو پایش باهم بر روی پله ها بالا و پایین بپرد ؛ او حتی ممکن است هم اکنون بتواند یک سه چرخه را براند.تعادل او نیز ممکن است بهبود یافته شود و این امر به او اجازه می دهد تا از موانع جلو راهش جلوگیری کند ، با کنترل بهتر دست ها و پاها در این مرحله، آماده برای وسواس تازه و جدید فرزندتان به بادکنک ها و توپ ها شوید.

زمانی که فرزند شما ۳۰ ماهه بشود، می تواند کارهای ساده ای مثل برش های ساده، تا کردن کاغذ، نقاشی کردن های ساده و حتی اسم چند رنگ مانند قرمز و زرد را می تواند بگوید.بستن دکمه های بزرگ و کشیدن زیپ ها نباید مشکلی باشد و همچنین باز کردن در بطری ها نیز نباید برایش سخت باشد ، بازی با پازل و بلوک ها قطعا او را سرگرم نگه می دارد!

راهنمایی هایی از رشد جسمی کودک ۳۰ ماهه:

 • از جایگذاری مناسب وسایل خانه برای وجود کودکتان در خانه مطمعن باشید تا ایمن بماند.
 • مانع های کوچکی را در خانه برای بالا رفتن او قرار دهید و از این طریق اجازه دهید تا انرژی فعال خود را صرف کند.
 • پارک ها و زمین های بازی برای او مکان های شگفت انگیزی هستند و می تواند در آنجا راحت بدود، کشف کند و از وسایل بالا برود.
 • فقط حتما او را با دقت تماشا کنید و مراقبش باشید.
 • رنگ های روشن و مداد رنگی به کودک خود بدهید، و سعی کنید بیش از حد نگران ریخت و پاش آن نباشید.
 • حتما به او را آموزش دهید که تمیز کردن بعد از کار کردنش بخشی از بازی است.
 • باهم بلوک های شهری بسازید ؛ با تقلید از شما، دستاوردهایش به همراه هماهنگی دست و چشمش بیشتر خواهد شد.

چه زمانی باید درباره رشد فیزیکی کودک ۳۰ ماههبا پزشک خود صحبت کنید:

اگر احساس می کنید که رشد و پیشرفت کودک شما به چشم نمی آید، مانند اینکه او با هماهنگی اش مشکل داشته باشد، می توانید با پزشک متخصص اطفال ملاقات کنید. تعادل کودک شما باید در این سن نیز پیشرفت خوبی داشته باشد، بنابراین اگر او می افتد یا اعتماد به نفسی برای دویدن، پریدن یا حتی راه رفتن ندارد مانند دیگر بچه ها، ایده خوبی است که به پزشک مراجعه کنید.

پیشرفت شناختی رشد کودک ۳۰ ماهه :

مغز کودک شما توسط نشانه های پیشرفت کودک ۳۰ ماهه توسط جهش ها ایجاد شده را دارد و از خود نشان می دهد. برای کودکانی که توجه بیشتری و نشانه های بیشتری از ظرفیت خود دارند، والدین می توانند واقعا باعث پیشرفت های بیشتری برای او شوند.

در حال حاضر وقت خوبی است برای ترکیب فعالیت های ساده از حل مسئله یا حتی فعالیت هایی که باعث تشویق آزمایش و خطا می شوند. کودک ۳۰ ماهه نیز باید بتواند بر اساس شکل، اندازه و رنگ، وسایل را دسته بندی کند.

راهنمایی هایی از کودکان ۳۰ ماهه:

 • ساختن بلوک های ساختمانی و پازل شکلی رنگی یک راه عالی برای تدریس مهارت های مرتب سازی فرزندان شما است.
 • سعی کنید او را به بازی بالا بلندی تشویق کنید تا اختلاف بین بالا، زیر و داخل را تعلیم ببیند.
 • این امر می تواند برای رسیدن به این هدف با پیشرفت نقطه شروع توسعه کودک ۳۰ ماهه باشد.
 • آب بازی با ظروف اندازه های مختلف می تواند کودک شما را با مفهوم اندازه آموزش دهد.
 • تکرار آهنگ ها و قافیه های مهد کودک به مهارت حافظه او کمک می کند.
 • یک نفس عمیق بکشید و صبور باشید، اینکار ممکن است برای بعضی از والدین این یک مرحله سعی و تلاش در طول دوره ۳۰ ماهگی کودکشان باشد، به خصوص اگر کودکشان رفتار خوبی نداشته باشد.

چه زمانی باید با پزشک درباره رشد شناختی کودک ۳۰ ماههخود صحبت کنید:

اگر فرزند شما دچار مشکلی در حل مشکل ساده شده است، باید به پزشک مراجعه کنید. به همین ترتیب، اگر فرزند شما مشکل مرتب سازی چیزها یا مشکل شناسایی چیزها را با شکل، رنگ و اندازه دارد، ایده خوبی برای مراجعه به پزشک است. به این ترتیب، شما می توانید از رشد و پیشرفت فرزند خود مطمئن شوید و هر گونه مشکلی را در اوایل آن حل کنید.

پیشرفت اجتماعی و عاطفی رشد کودک ۳۰ ماهه :

شادی کنید، والدین ؛ چرا که در مرحله پیشرفت ۳۰ ماهگی، کودک شما به آرامی شروع به بازی با بچه های دیگر می کند، نه تنها اینکه در کنار آنها بازی کند.اما انتظار نداشته باشید بدون وقفه ، در همه زمان های بازی با والدینش این کار را انجام دهد. در حالی که او ممکن است شروع به ارتباط بیشتر و مشارکت در بازی با کودکان دیگر کند، اما برخی هنوز با مفهوم به اشتراک گذاشتن مبارزه می کنند.

به عنوان بخشی از جدول زمانی پیشرفت کودک ۳۰ ماهه، او بیان احساسات خود را هنوز هم چالشی برای خودش می بیند نگران نباشید اگر ناراحت می شود، زمانی که نمی توانید او را درک کنید. پدر و مادر ممکن است این مرحله را واقعا خسته کننده بدانند، اما صبر کلید شما است.

به یاد داشته باشید که فرزند شما احتمالا از شما در این نقطه ناامیدتر است ممکن است بعضی از پیشرفت ها را با اضطراب جدایی مشاهده کنید، با این حال، کودک ممکن است شروع به ایجاد ترس های جدیدی از قبیل تنها بودن در تاریکی و هیولای وحشتناک داشته باشد.

تغییرات در روتین زندگی ممکن است به معنای خطر اوقات تلخی باشد اما نقطه مثبت در این مرحله تلاش این است که فرزند شما شروع به تنظیم رفتار خود می کند، زیرا او به آرامی شروع به تشخیص بین حق و اشتباه می کند.

راهنمایی هایی از رشد اجتماعی کودک ۳۰ ماهه:

 • خوب است که با دیگر مامان ها در روزهای بازی ارتباط برقرار کنید، اما همچنان حواستان به فرزندتان باشد تا در صورت نیاز مشکلش را حل کنید.
 • بازی کردن در گروه های همیشگی کمک می کند تا کودک شما راحت تر با چهره های آشنا رفتار کند.
 • مشوق باشید. با فرزند خود مشارکت داشته باشید. به او نشان دهید که نوبت و به اشتراک گذاشتن چیست.
 • فرزند خود را تشویق کند تا خود را به همسالانش با اسمش معرفی کند.
 • تشویق کنید و تظاهر به بازی کنید و آن را خنده دار کنید!
 • این نه تنها سرگرم کننده است، بلکه به پیشرفت طبع شوخ بودن کودک شما کمک می کند.
 • هنگامی که به خوبی رفتار می کند، او را ستایش کنید.
 • سعی کنید بیشتر از فرمان دادن، تشویق کنید.
 • وقتی چیزی برای گفتن دارند، به آنها گوش دهید، زیرا باعث می شود حس کنند که مهم هستند و دوستشان دارید.
 • آرام باشید وقتی که آنها را اصلاح می کنید. پس از همه اینها، آنها هنوز در حال یادگیری فرق بین درست و اشتباه هستند.

چه زمانی باید با پزشک خود درباره رشد کودک ۳۰ ماههصحبت کنید:

اگر متوجه شدید که فرزند شما در بازی با بچه های دیگر دچار مشکل است یا نمی خواهد با بچه های دیگر بازی کند، می توانید که او را به پزشک بسپارید. در این سن، بچه ها باید شروع به اجتماعی شدن کنند، و در حالی که آنها با نرخ های مختلف رشد و پیشرفت می کنند، قطعا متوجه خواهید شد که فرزندتان با دیگر فرزندان همراه نمی شود یا بازی نمی کند.

پیشرفت گفتار و زبانی رشد کودک ۳۰ ماهه :

در این مرحله، کودک شما می تواند تفاوت بین کلمات ساده ای چون “داغ و سرد” یا “بالا و پایین” را بداند. بزرگترین تغییر در طی دوره رشد کودک ۳۰ ماهه به آرامی از پاسخ های یک کلمه ای به عبارات کوتاه و پیشرفت در پیروی از دستورالعمل های ساده نمایان است.

این نیز ساده تر می شود که بفهمیم او چه چیزی می گوید، گرچه اغلب اوقات می پرسند “چی؟” و “کجا؟” با وجود اینکه عمیقا صدای بلند دارد، او تازه تفاوت در سطوح و تُن صداها را می آموزد.

راهنمایی درمورد گفتار کودک ۳۰ ماهه:

 • هنگام خواندن کتاب، از کودک خود بخواهید که پس از شما تکرار کند ؛ هر کلمه را بطور واضح تلفظ کنید و از او بخواهید که یک کلمه خاص را بگوید. گفتن با تُن های متفاوت.
 • کتاب هایی با عبارات زیاد، راه بسیار خوبی برای یادگیری نحوه برقراری ارتباط هستند.
 • لغت نامه های تصویری می تواند به واژگان کودک کمک کند و راه بسیار مفید و سرگرم کننده ای است!
 • در طول این مدت با کودک خود صحبت کنید.
 • صحبت کردن، فرصتی برای گسترش واژگان او است.
 • صبور باشید وقتی سوال می کند. او در این زمان بسیار پر سوال است!

چه زمانی باید با پزشک خود درباره بیان کودک ۳۰ ماههصحبت کنید:

در حالی که بعضی از بچه ها می توانند به سختی برای یادگیری کلمات تلاش کنند، امادر بیشتر موارد متوجه برخی از پیشرفت ها در واژگان آنها می شوید. با این حال، اگر واژگان کودک شما چند ماه دست نخورده باقی مانده باشد، می توانید به دیدار با پزشک بروید.

به همین ترتیب، اگر فرزند شما در درک دستورالعمل ها مشکل داشته باشد، حتی اگر به او توضیح دهید، می توانید این مسئله را توسط یک متخصص بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا ممکن است چیزی برای تأخیر زمانی پیشرفت او باشد یا خیر.

همیشه به یاد داشته باشید که صبور باشید و کودک خود را تشویق کنید. دستاوردهای کودک خود را با دیگر بچه ها مقایسه نکنید در عوض، آسان بگیرید، و مسائل را سبک و سرگرم کننده ببینید، زیرا هر شخصی سبک مختلفی از یادگیری را دارد.

کوچولوی شما برای همیشه کوچک نمی ماند، بنابراین الان از کنجکاوی های بی وقفه و ماهیت ذهنی اش در هنگام آماده سازی پایه و اساس چیزهای بزرگ لذت ببرید.

 

بهداشت و تغذیه در جریان رشد کودک ۳۰ ماهه :

در ۳۰ ماهگی، قد کودک شما باید در حدود ۸۴-۹۸.۳ سانتی متر و وزن او باید ۱۰.۷-۱۶.۲ کیلوگرم باشد ؛ او نیز باید در حال حاضر بیشتر غذاهای جامد را بخورد و شیر را باید تنها به عنوان مکمل بنوشد. برای داشتن کودکی سالم، رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی هر دو بسیار مهم هستند.

بیماری های مشترک در ۳۰ ماهگی عبارتند از تورم اپوکسی، اوریون، سرخک و آنفولانزای که بسیاری از کودکان باید از قبل واکسینه شوند. (فرزند شما باید قبل از این سن واکسن MMR, ویروس آنفلوآنزا و هپاتیت خود را دریافت کرده باشد.) اگر فرزند شما واکسن را نزده، حتما به پزشک اطلاع دهید تا انجام شود. تب نیز می تواند رایج باشد، بنابراین حتما همیشه سلامت فرزندتان را نظارت کنید.

به فرزند خود یک رژیم غذایی متعادل بدهید. مطمئن شوید که او کربوهیدرات ها، پروتئین، آهن و تمام ویتامین ها و مواد معدنی ضروری که نیاز بدن او است را دریافت می کند. هنگامی که بحث برنامه غذا پیش می آید، غذای کودک شما باید حاوی حداقل ۱/۳ فنجان برنج، دانه یا نان، ۱/۳ فنجان گوشت و سبزیجات و ۱/۳ فنجان میوه باشد. البته این مقدار می تواند بسته به اشتیاق فرزند شما متفاوت باشد.

چه زمانی باید درباره کودک ۳۰ ماهه خود با پزشک خود صحبت کنید:

 • اگر به نظر می رسد که فرزند شما کوچکتر از دیگر بچه ها است یا اگر مانند آنچه شما امید داشتید رشد نکرده، ممکن است زمان مناسبی برای بازدید برای پزشک باشد.
 • بازدید های ماهانه به پزشک نیز ایده خوبی است اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که پیشرفت کودک شما در مسیر درستی است.
 • در صورت هرگونه بیماری طولانی مدت مانند تب، سرفه یا سرماخوردگی، فرزندتان را بلافاصله به پزشک ببرید زیرا ممکن است به طور بالقوه چیزی جدی باشد.